Aktualności

CUI

Chcielibyśmy ponownie przybliżyć Wam zjawisko korozji pod izolacją (CUI) i sposoby wykrywania korozji przy zastosowaniu nowoczesnych metod badań.

Problem korozji pod izolacją dotyczy nie tylko przemysłu petrochemicznego, ale również i chłodniczego. Bardzo często o tym, że pewne elementy instalacji wymagają naprawy lub wymiany nie wiadomo do momentu, aż zdarzy się kosztowna awaria, której można było uniknąć.Jeżeli jesteście ciekawi jak wyglądają ...

Seminarium SIMP

Już jutro chcemy zaprosić Państwa na seminarium organizowane przez Pomorską Sekcję Spawalniczą SIMP dotyczącą innowacji w badaniach nieniszczących. Na seminarium wystąpi Maciej Szeremeta z omówieniem tematu cyfryzacji w badaniach nieniszczących.

Kiedy? 14.03.2024 godzina 16.00

Gdzie? Politechnika Gdańska, Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa, sale laboratorium spawalnictwa oraz sala nr 222

Do zobaczenia!

Webinar EN ISO 5817:2023

Niedawno wrzucaliśmy przydatne materiały związane z aktualizacją normy EN ISO 5817:2023.

Idziemy o krok dalej i zapraszamy Was na bezpłatny webinar!

Data: 11.03.2024 (poniedziałek)
Godzina: 18:00
Miejsce: Online - Twój wygodny fotel!
Prelegenci: Piotr Sadowski, Laboratorium NAVITEST Sp. z o.o.
Paulina Grabowska-Lisowska, Przepisy Spawalnicze

Jeśli jesteście zainteresowani klikajcie w link poniżej i koniecznie dajcie znać o ...

Korozja pod izolacją II

Czy wiecie jak popularnym zjawiskiem jest korozja pod izolacją? Nieszczelna izolacja oraz zbierająca się wilgoć to krótka droga do kosztownej awarii. Wykonujemy diagnostykę instalacji pod kątem występowania pocienień korozyjnych. W przypadku rurociągów do 8" możliwe jest wykonanie mapowania korozji metodą radiograficzną bez konieczności demontażu izolacji czy zatrzymywania instalacji.

51. Krajowa Konferencja Badań Nieniszczących

Jak co roku odliczamy dni do Krajowej Konferencji Badań Nieniszczących. Od 51. edycji dzieli nas już tylko 243 dni, 22 godziny i 50 minut!

W dniach 15-17 października 2024 będziemy mieli okazję wymienić wiedzę i doświadczenia oraz zapoznać się z nowościami w dziedzinie badań nieniszczących i diagnostyki technicznej. Gdzie? W Bielanach Wrocławskich!

Hasło tegorocznej konferencji to “Nowoczesne badania nieniszczące podstawą ...

Aktualizacja normy PN-EN ISO 5817

Jak pewnie wiecie w zeszłym roku wyszła aktualizacja normy PN-EN ISO 5817 określającej poziomy jakości złączy spawanych.

Nowa edycja wniosła trochę zmian, a nasz zespół zadał sobie trudu, aby te zmiany wyłapać. Zapraszamy na nasz profil, gdzie znajdziecie informacje co konkretnie się zmieniło. Wyczekujcie także kolejnego wpisu, w którym dalsza część - kryteria akceptacji.

https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:7158723527859187715

Zakup nowego sprzętu

W związku z dynamicznym rozwojem i ciągłym wzrostem zainteresowania nowoczesnymi technikami ultradźwiękowymi zakupiliśmy kolejny aparat z rodziny Omniscan oraz zestaw głowic. To już 5. sztuka w naszych szeregach, która razem z pozostałymi pozwala nam na dostarczenie najwyższej jakości usługi z zakresu badań UTPA, TOFD, TFM oraz mapowania korozji.
Nasi specjaliści pozwolą na dobranie metody odpowiednio dopasowanej do każdego przypadku.

Zapraszamy do kontaktu.

Mroźne spoiny

Zima w pełnej sile pojawiła się w naszych stronach. Okazuje się jednak, że sople możemy znaleźć nie tylko na krawędzi dachów, ale również podczas naszych badań. Takie "znaleziska" zawsze cieszą oko inspektora, przy czym niekoniecznie ich autora. Pamiętajmy, że dobrze wykonane badanie wizualne może nam zaoszczędzić dużo niepotrzebnej pracy.

Badania UT-PA w zastępstwie RT

Badania UT-PA w zastępstwie RT idą w Navitest całą parą. Klienci otrzymują wyniki na miejscu, ze wskazaniem głębokości i umiejscowienia niezgodności po szerokości spoiny.

W przypadku wykonania rozszerzeń (ze względu na wadliwość) nie trzeba oczekiwać na następny dzień, w którym dostajemy wynik. Wszystko zamyka się w ramach jednego przyjazdu. Można też zbadać większą ilość, jeżeli w trakcie badania okaże ...

Barwa

Barwa, czyli wrażenie wzrokowe wywołane falą elektromagnetyczną. Wiecie, że ludzkie oko najlepiej widzi barwę odpowiadającą długości fali widzialnej bliską 555 nm?

Bliskie tej barwie są wskazania wykryte metodami MT/PT wykonywanymi w dość widowiskowej i czułej technice UV.

UT Phased Array

Nasz zespół w akcji podczas badań UT Phased Array tym razem w przemyśle stoczniowym.

Badania UTPA coraz częściej wypierają radiografię pozwalając na natychmiastowy wynik, większą wydajność oraz brak zagrożeń radiacyjnych.
Zainteresowanych naszymi możliwościami w temacie zaawansowanych badań ultradźwiękowych zapraszamy do kontaktu.

Natura poszukiwacza

Czasem natura poszukiwacza w pracy przy badaniach prowadzi do zaskakujących odkryć. Na zdjęciu jest złącze jednostronne od strony grani, do której był ograniczony dostęp.

Widoczne na zdjęciu miejsce podczas badania ultradźwiękowego zostało ocenione jako niespełniające kryteriów akceptacji. Po wykonaniu zdjęcia przez otwór okazało się, że ktoś już wcześniej z jakiegoś powodu w tym miejscu majstrował.

Badania MT i PT

Badania MT (jak i PT) wykonuje się nie tylko po ostatnim etapie spawania, ale też na różnych jego etapach. Wykonanie badań np. po żłobieniu pozwala wyeliminować sporą ilość niezgodności, które potem mogłyby być wykryte metodami objętościowymi, a tym samym wydłużyć i skomplikować ścieżkę naprawy.

Metoda prądów wirowych

Metoda prądów wirowych (ET) doskonale nadaje się do badań na etapie eksploatacji. Nie ma konieczności usuwania powłoki malarskiej, a wynik badania otrzymywany jest od razu.

Metoda bardzo dobrze się sprawdza do kontroli okresowych elementów pracujących pod obciążeniem czy tak jak tu - w przypadku badania elementu po uderzeniu.

Odpowiedni dobór metody badania

Właściwy dobór metody do badania jest bardzo istotny.

Wałek ze zdjęcia był pierwotnie badany metodą penetracyjną (PT). Wskazanie było wykryte, jednak wyraźniej było ono widoczne przy potwierdzaniu metodą magnetyczno-proszkową.

Oczywiście badania wykonaliśmy w świetle UV, na potrzeby zdjęcia została zastosowana metoda barwna.

Brak odpowiedniego nadzoru jakościowego

Brak odpowiedniego nadzoru jakościowego to nie tylko problem bezpieczeństwa konstrukcji. Coraz częściej klienci docelowi życzą sobie, by wykonać dodatkowo badania już po odbiorze konstrukcji, co może prowadzić do kosztownych reklamacji. Tu zawiódł personel wykonujący odbiory VT/MT na etapie prefabrykacji. Wskazania były wykryte bez usuwania powłoki malarskiej za pomocą metody ET, potwierdzone metodą MT już po oszlifowaniu.

Ogłoszenie o pracę

Droga sieci!

Otwieramy rekrutację na stanowisko: Kierownik ds. wyjazdów, którego głównymi obowiązkami będą:

  • Nadzór nad zespołami realizującymi zlecenia wyjazdowe
  • Wdrażanie projektu od strony organizacyjnej – obecność przy rozpoczęciu projektu u klienta i dbanie o realizację warunków umowy, nadzór nad jakością wykonywanych usług
  • Realizowanie wymagań klienta uwzględniając efektywne wykorzystanie zasobów
  • Monitorowanie kosztów realizowanych projektów

Jeżeli:

  • Jesteś otwarty na podróżowanie
  • ...

Badania MT - szerokość spoin

Jak wiadomo z normy PN-EN ISO 17638 w badaniu MT "szerokość badana powinna być równa szerokości spoiny i strefy wpływu ciepła".
Co jednak zrobić gdy spoina jest narożna? Dobrym rozwiązaniem jest przemalowanie podkładem w celu weryfikacji skrajnej blachy, ponieważ zdarzają się i sytuacje takie jak na załączonym zdjęciu.

Seminarium XRF

Jakiś czas temu nasz pracownik miał okazję wziąć udział w seminarium szkoleniowym z XRF realizowanym przez Instytut Metali Nieżelaznych i Malvern Panalytical.

XRF (fluorescencja rentgenowska) to nieniszcząca technika analityczna stosowana do określania składu pierwiastkowego materiałów. Na szkoleniu omawiano nie tylko podstawy teorii XRF, ale również innowacje w tej dziedzinie, preparatykę próbek czy pułapki, na jakie możemy natrafić w spektometrii XRF.

Technika PA na rurociągach kotłowych

Wiecie, że technika Phased Array z odpowiednią głowicą i skanerem umożliwia wykonywanie badań połączeń spawanych na rurociągach kotłowych o niskich średnicach? Badanie jest efektywniejsze od badania radiograficznego, wynik badania jest od razu po jego wykonaniu, a z badania zostaje cyfrowy zapis.

Pęknięcia RT

Czasami to, co piękne, kryje się wewnątrz. Zarówno pęknięcia poprzeczne jak i podłużne występują bardzo często. Rzadko się jednak zdarza, by występowały w takiej ilości i to razem.
Wykwalifikowany personel oraz wysokiej jakości sprzęt do radiografii cyfrowej umożliwiają ukazanie prawdziwego, nawet najmniejszego piękna.

EuroSkills Gdańsk 2023 II

Został tylko tydzień do #EuroSkillsGdansk2023! Już teraz wiemy, że będzie to dla nas spore wyzwanie.

Każdy z 13 spawaczy będzie miał do wyspawania kilka obiektów. Oznacza to, że będziemy mieli do zrobienia wiele badań nieniszczących w bardzo krótkim czasie.

Sprawozdania muszą być dostarczone na następny dzień. Spoczywa na nas spora odpowiedzialność, ale cieszymy się, że to właśnie nas obdarzono takim ...

Konkurs na najlepszy referat młodego naukowca

Już coraz mniej czasu dzieli nas od 50. jubileuszowej Krajowej Konferencji Badań Nieniszczących.

W dniach 17-19 października 2023 będziemy mieli okazję wymienić wiedzę i doświadczenia oraz zapoznać się z nowościami w dziedzinie badań nieniszczących i diagnostyki technicznej.

Zachęcamy do wzięcia udziału nie tylko w konferencji, ale również w konkursie na najlepszy referat na temat NDT. Razem z Technic Control jesteśmy ...

EuroSkills Gdańsk 2023

Wielkimi krokami zbliża się wyczekiwana przez nas ósma edycja konkursu EuroSkills 2023, która po raz pierwszy zagości w Polsce.

W wydarzeniu rywalizować będzie 600 zawodników z 32 krajów w 43 konkurencjach. Wstęp na teren konkursu jest bezpłatny, wystarczy rejestracja. Odwiedzający będą mogli obserwować zawodników w akcji, a także wypróbować swoje umiejętności praktyczne związane z zawodem podczas licznych pokazów „Try-a-Skill”.

My ...

Metody powierzchniowe

Nigdy nie należy podchodzić lekceważąco do metod powierzchniowych. Wykryte wskazanie, sprawdzone dodatkowo metodą objętościową, okazało się mieć prawie 15mm głębokości, przy 20mm grubości materiału spawanego.

Badanie eksploatacyjne ściany pieca

Kolejnym przykładem badań eksploatacyjnych było oszacowanie głębokości pęknięć metodą ultradźwiękową na ścianie pieca. Nasz zespół badań eksploatacyjnych po przyjeździe i wstępnych oględzinach zasugerował badanie penetracyjne (po zdjęciu izolacji z drugiej strony). Okazało się, że nie trzeba było nawet wyciągać defektoskopu, ponieważ badanie penetracyjne wykazało, że pęknięcia przechodziły przez całą grubość materiału.

Zapraszamy do kontaktu w sprawie badań podczas eksploatacji. Nasi ...

Odbiór wizualny

Zdjęcia mówią więcej niż tysiąc słów. Odbiór wizualny jest najistotniejszą metodą badań nieniszczących. Czasem jednak coś pójdzie nie tak... Spoiny na zdjęciach były odebrane w klasie B przez wykonawcę zbiornika. Oczywiście pomalowane na biało zostały tylko na okoliczność zrobienia zdjęć dla uwidocznienia niezgodności.

ET do identyfikacji materiałów

Wiecie, że metoda prądów wirowych (ET) może być wykorzystywana nie tylko do badań pod kątem wykrywania nieciągłości, ale również do identyfikacji materiałów? ET jest metodą porównawczą, więc wymaga próbek do identyfikacji, umożliwia identyfikację materiałów przez porównanie ich przewodności. Co prawda nie poda nam dokładnego składu chemicznego jak spektrometr, ale za to takie badanie można wykonać dużo szybciej.

Szkolenia

Cały czas się uczymy! W naszym laboratorium dbamy o poziom kompetencji personelu już od startu takiej osoby w branży badań, przez szkolenie w metodach, aż po rozwój już bardziej zaawansowanego personelu. Pracujemy na autorskich programach szkoleń, a szkolenia raczej przypominają kurs w jednostce certyfikacyjnej z nastawieniem na praktykę niż szybkie przyuczenie do stanowiska. Wszystko to, by świadczyć nasze usługi na ...

Badanie eksploatacyjne wałów

Badania NDT najczęściej wykonywane są na etapie produkcyjnym. Mniej popularne lecz równie ważne są badania w trakcie eksploatacji. Pozwalają one określić czy w danym elemencie na skutek warunków pracy oraz środowiska nie pojawiły się wady eksploatacyjne, które mogły spowodować potencjalnie niebezpieczne i kosztowne awarie.

Jakiś czas temu otrzymaliśmy zlecenie na przebadanie wałów celem określenia możliwości ich dalszej pracy. W tym ...

Zakończenie spawania

Zakończenie spawania – jedno z najbardziej narażonych miejsc na możliwość powstawania i obecność niezgodności spawalniczych. Czasami niebrane pod uwagę w ocenie przez inspektorów MT. Wymaga ono specjalnego podejścia przy magnesowaniu. Takiego przypadku badania, obszaru wystającego ze złącza, nie opisuje bowiem wprost ISO 17638 (oprócz ogólnych wytycznych).

 

Nawet po zakończeniu wykonywanych badań MT przez własną (wewnętrzną) kontrolę produkcji, można się mocno ...

Badania MT barierek

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że mamy do czynienia ze zwykłym badaniem elementów barierek zabezpieczających.

Warto jednak dopytać klienta jakie będzie dalsze postępowanie z elementami. W tym przypadku okazało się, że elementy ze zdjęcia będą później ocynkowane.

Dlatego my w #Navitest korzystamy w takich przypadkach z zawiesin magnetycznych na bazie wody #MR721, #MR221GF, #MR71  aby dodatkowo nie zanieczyszczać ...

Badania MT kluz

Niektóre elementy odlewane, ze względu na abrazyjny charakter swojej pracy i stosunkowo nieduże obciążenia konstrukcyjne bywają produkowane w sposób wadliwy latami, do momentu ich pierwszej kontroli.

Widoczne na zdjęciach kluzy posiadały szereg pęknięć, fałd oraz niespawów. Wykryte podczas badań magnetyczno-proszkowych okazały się dużo większe niż początkowo szacowano na podstawie VT.

Jeżeli element nie posiada wymagań co do kontroli NDT w ...

Badania trudnych połączeń

Połączenie S355 (12mm) + stal nierdzewna (65mm) z wypełnieniem drutem pośrednim i badanie ultradźwiękowe w stanie niepełnego przetopu złącza jak na zdjęciu. Brzmi jak wyzwanie…

Specjaliści Navitest wykorzystują w planowaniu badań ultradźwiękowych szereg usprawnień pozwalających na jego wykonanie. Oprócz posiadanego specjalistycznego oprogramowania do planowania inspekcji ultradźwiękowych oraz szeregu specjalistycznych głowic PA do stali nierdzewnych posiadamy doświadczenie w tematyce połączeń „trudnych” ...

Badania wizualne - geometria złącza

Badania wizualne – najbardziej popularne i wymagane dla większości produkowanych konstrukcji. Niekiedy wymagania oraz sposoby pomiarów geometrii wydają się tak oczywiste, że nikt nie zakłada innej możliwości kontroli złącza. Dopiero w przypadku głębszej analizy (głównie w przypadku reklamacji związanej z jakością) może się okazać, że ze względu na brak wiedzy badanie VT wykonano nieprawidłowo.

Navitest prowadzi szereg praktycznych szkoleń wewnętrznych ...

Skanowanie PA/TOFD złączy pod kątem

Skanowanie PA/TOFD złączy pod kątem? W #Navitest to możliwe!

Większa część dostępnych na rynku mechanizmów skanujących nie pozwala na tak szeroką regulację, jak nasze własne rozwiązania dopasowywane pod wymogi klienta.

W przypadku niestandardowych rozwiązań zmechanizowanych PA oraz TOFD dostarczamy kompleksową usługę oceny możliwości badania, sprzęt i personel potrafiący poradzić sobie z problematyką badawczą skomplikowanej ...

Badania armaty cz. II

Armatę zbadaliśmy powierzchniowo - stosując metodę penetracyjną, obejrzeliśmy wizualnie i prześwietliliśmy stosując radiografię cyfrową. Głównymi poszukiwanymi niezgodnościami były pęknięcia i uszkodzenia materiału wynikające z typowej eksploatacji armaty. Łatwo nie było, bo bardzo ograniczał nas dostęp, ale nasi doświadczeni inspektorzy poradzili sobie z tym niecodziennym zadaniem badawczym.

Badania armaty

Pamiętacie badania jakie wykonywaliśmy na mieczu i toporze z X wieku? Mamy kolejną ciekawostkę, która trafiła w nasze ręce. Tak, wzrok Was nie myli - to armata wink

Użytkownika armaty zmartwił jej stan, kiedy zobaczył zdjęcie z ostatniej rekonstrukcji, w której nie mógł uczestniczyć. Niefortunnie okazało się, że załoga nabiła armatę po brzegi. Musicie przyznać, ...

Niezgodności narożników

“Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal”  wink

Przy spawaniu prostokątnych i kwadratowych profili rurowych miejsce narożnika jest często niemożliwe do weryfikacji metodami objętościowymi. Trudno objąć złącze badaniem RT, natomiast dla UT nie można prawidłowo wprowadzić fali dźwiękowej. Dla badania wizualnego natomiast brak przetopu w złączu jednostronnym jest bardzo klarowny i łatwy do wykrycia. ...

Mapowanie korozji - ograniczony obszar

Niekiedy nawet najlepszy plan postępowania przy mapowaniu korozji potrafi zostać pokrzyżowany. Najmniejsze skanery do ultradźwiękowego mapowania nie potrafią poradzić sobie z przeszkodami napotykanymi na obiektach, które ze względu na swój technologiczny charakter nie mogą zostać usunięte.

W Navitest stosujemy skanery i linie opóźniające własnej produkcji, pozwalające zmaksymalizować obszar badany nawet w przypadku bardzo złożonego charakteru ograniczeń badania. Widoczne na zdjęciu ...

Raport z badań

Czy mieliście okazję zobaczyć przygotowany przez nas raport z badań? Jeśli nie, zerknijcie na przykładowy raport VT.

Sprawozdania udostępniamy przez nasz system Ariadna, posiadający szereg udogodnień, między innymi możliwość wyszukiwania raportów wg numerów projektów, zleceń lub nazw elementów badanych. Żadne sprawozdanie nie ma prawa się zgubić, a my unikamy w ten sposób poczty, maili, telefonów.
Każdy raport posiada podpis ...

Badanie penetracyjne „na gorąco”

Nasi klienci wykonują konstrukcje z różnych typów stali o różnej grubości. Podczas badania UT zdarza się, że wykrywamy niezgodności, a naprawy wymagają grzania wstępnego w granicach 100-150°C.

Aby być pewnym że pozbyto się wszelkich nieciągłości, stosuje się badanie penetracyjne „na gorąco”. Wymaga to specjalnych odczynników odpornych na pracę w wysokich temperaturach: #MR68H #MR70H #MR91H. Dzięki nim możemy jednoznacznie stwierdzić, czy ...

Ochrona sprzętu

Warunki, w jakich są wykonywane badania niekiedy wymagają od inspektorów dodatkowego zabezpieczenia w środki ochrony indywidualnej. Szczególnie daje się to we znaki w warunkach wykonywania badań eksploatacyjnych. A jak chronić delikatny i drogi sprzęt, którego nie można po prostu wrzucić do pralki?

Czasem najprostsze rozwiązania są najlepsze! Na zdjęciu widać zabezpieczony defektoskop omniscan SX tuż przed użyciem do wykonania badań ...

KKBN

Już w tym roku czeka nas 50. jubileuszowa Krajowa Konferencja Badań Nieniszczących!

W dniach 17-19 października 2023 będziemy mieli okazję wymienić wiedzę i doświadczenia oraz zapoznać się z nowościami w dziedzinie badań nieniszczących i diagnostyki technicznej.

Zachęcamy do wzięcia udziału nie tylko w konferencji, ale również w konkursie na najlepszy referat na temat NDT.

Osoby chętne do złożenia referatu odsyłamy ...

Rekontrola

Dlaczego badania VT są podstawową i najważniejszą z metod?

Poprawność wykonania kontroli wizualnej może oszczędzić dodatkowej pracy i napraw później. Zdjęcie zostało wykonane podczas rekontroli elementów już odebranych u naszego klienta. Niewielka, choć nieakceptowalna niezgodność wykryta podczas rekontroli okazała się dużym gniazdem pęcherzy (na zdjęciu widać największy z nich idący prawie przez całą grubość badanego materiału). W trakcie napraw klient ...

Badania PA

Wiedzieliście, że można wykonywać badania techniką phased array rur o średnicach już od 1,66"?

Niewielki, płaski skaner do rur wraz z odpowiednią głowicą i dopasowanymi do średnic klinami wymaga niewielkiego obszaru do pracy, umożliwia badanie z wykorzystaniem pary głowic, wysoką powtarzalność badania, a stosowana technika zapewnia natychmiastowy wynik.

Tłusty czwartek

W tłusty czwartek nie żałujemy sobie pączków, bo jak wiadomo deser idzie prosto do… serduszka heart

Niektórzy z naszych pracowników twierdzą, że to święto to ich ulubione! Wolicie pączki z marmoladą czy z budyniem? Dla Was prześwietliliśmy oba! Tylko który to który..? wink

Kiedy badania MT lepiej zastąpić badaniami PT?

W przypadku elementów o skomplikowanej geometrii i ograniczonym dostępie może się okazać, że pomimo zaleceń przepisów oraz materiału ferromagnetycznego nie jesteśmy w stanie wzbudzić w elemencie pola magnetycznego o wymaganych normami parametrach. Takie obszary wymagają indywidualnego rozpatrzenia, a w ekstremalnych przypadkach konieczność rezygnacji z badania MT. Z pomocą przychodzą badania penetracyjne często stosowane zamiennie z magnetyczno-proszkowymi. Trzeba jednak pamiętać, że ...

Udział w targach pracy EDU OFFSHORE WIND

Czy Wy również, tak jak i my, uważacie, że zawody związane z jakością należy promować? Myślimy, że ważne jest uświadamianie ich istotnej roli w zapewnieniu bezpieczeństwa ludzi, konstrukcji, środowiska czy biznesu.

Navitest i Tenslab widząc potencjał rynku Offshore Wind i związane z tym potrzeby przystępuje do misji uświadamiania młodych ludzi o zawodzie inspektora badań nieniszczących oraz niszczących. Żadne odpowiedzialne konstrukcje nie ...

Nietypowe miejsce pracy - w środku silnika okrętowego

Jak widać na zdjęciach warunki pracy dla inspektora wykonującego badania wydają się idealne - ciepło, sucho i dość czysto.
Jednak zlecenie sprzed paru lat, uwiecznione na fotkach było bardzo wymagające. Podczas postoju promu klient zapewnił dostęp i wyczyszczono miejsce badania. W trakcie parogodzinnego postoju wykonaliśmy na wykorbieniu wału pomiary mikrometrem, pomiary twardości, pomiar chropowatości, oceniliśmy wał wizualnie, wykonaliśmy badania ...

Komunikat - Prawo Atomowe (styczeń 2023)

Navitest Sp. z o.o. informuje, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie odnotowano wpływu działalności prowadzonej przez Navitest na zdrowie ludzi i środowisko. Nie wystąpiły również uwolnienia substancji promieniotwórczych do środowiska w związku z prowadzoną działalnością.

Badania MT - niezgodności

Nadzór badan NDT, w którym jak się okazuje pomimo wykonanej kontroli znaleziono nieakceptowalne niezgodności MT. Warto niekiedy skorzystać z usług wyrywkowej weryfikacji badań aby potwierdzić, że wykonawca przeprowadza badania zgodnie z zaleceniami projektu.

Badania UTPA w wieży elektrowni wiatrowej

Świadczymy najwyższej jakości usługi nie tylko na lądzie, ale również... W POWIETRZU wink

W trudnych przypadkach wraz z firmami alpinistycznymi zdarza nam się badać złącza wieży wiatrowych niedostępne dla podnośników. W kooperacji wykonaliśmy badanie eksploatacyjne i naprawcze złączy słupa nośnego wieży wiatrowej z dostępem linowym. Posiadamy w ofercie również skaner do pracy zdalnej pozwalający ...

Badania PT dużych elementów

Badania penetracyjne elementów wielkogabarytowych stanowią wyzwanie organizacyjne dla inspektora. W przypadku dużych powierzchni badania PT okazują się dużo bardziej wydajne od magnetyczno-proszkowych (o ile są możliwe do realizacji). Należy pamiętać o czasach międzyoperacyjnych pozwalających utrzymać prawidłową czułość badania. Niekiedy stosujemy indywidualne podejście i nieoczywiste metody aplikacji/usuwania penetrantu i wywoływacza. Najważniejsze jest wykonanie usługi na czas przy zachowaniu podstawowych parametrów badania ...

European standards for welding

Nasza inżynier ds jakości nieźle się napracowała, żeby zdążyć z prezentem jeszcze przed świętami wink Dominika przygotowała dla Was tabelę z normami dot. spawania. 
Życzymy wszystkim zdrowych, wesołych Świąt Bożego Narodzenia!

Our quality engineer did a good job to make a gift before Christmas wink Dominika prepared for ...

SkillsPoland 2022

SkillsPoland 2022 to niezwykłe wydarzenie, w którym braliśmy udział, ale... wcale nie startowaliśmy w wyścigu o pierwsze miejsce. Nasze umiejętności były jednak nie mniej ważne! Tym razem wystąpiliśmy w roli jury, a naszym zadaniem było przebadanie konkursowych próbek spawalniczych. Zwycięzcom gratulujemy i czekamy na EuroSkills 2023! Więcej zdjęć oraz wideo możecie znaleźć na: https://worldskillspoland.org.pl/aktualnosci/podsumowanie-skillspoland-2022/

Zaporowanie

Problemy w postaci wykrytych niezgodności objętościowych tak naprawdę można często wyeliminować jeszcze na etapie sprawdzenia przygotowania do spawania. Często na stanowiskach spawania panują utrudnione lub zaciemnione warunki, a od spawacza wymaga się perfekcji. Kontrola przygotowania do spawania to również część procesu utrzymania jakości - warto ją weryfikować. Unikniemy w ten sposób późniejszych problemów w czasie finalnej kontroli.

Rozwiązanie osobliwego problemu

Osobliwy problem? Coś wymyślimy! laugh Ostatnio wykonywaliśmy pomiary grubości elementów z tworzyw sztucznych w zakresie 0,3-1,5mm. 

Do czynienia mieliśmy z elementami gotowymi. Badanie przebiegło bez konieczności demontażu przyłączy elektrycznych. Navitest przygotował i opracował dedykowaną procedurę oraz stanowiska pomiarowe pozwalające wykonać kilka tysięcy pomiarów dziennie przy wykorzystaniu personelu firmy zamawiającej.

Elementy poddawane obciążeniom

Używasz w swoim zakładzie zawiesi, sprzęgów, różnego rodzaju uchwytów transportowych czy innych elementów poddawanych obciążeniom? Zapewne wiesz jak istotna jest regularna kontrola takich elementów. Niektóre z defektów wynikających z degradacji eksploatacyjnej można znaleźć dzięki przeglądowi wizualnemu. Co jednak jeśli chcielibyśmy sprawdzić czy takiej degradacji nie podlegają złącza spawane czy sam materiał w krytycznych miejscach zanim pęknięcie będzie widoczne wizualnie, bądź ...

Nietypowe badania PA

Nietypowe badania? To coś co nasz zespół do zadań specjalnych lubi najbardziej wink

Możemy się pochwalić, że do wielu skomplikowanych zadań badawczych z zastosowaniem techniki Phased Array podchodzimy kompleksowo - od sprawdzenia badalności, przez wykonanie próbek wzorcowych aż po zaprojektowanie i samodzielne zbudowanie skanerów.

Na zdjęciach jest specjalnie skonstruowany skaner do badania techniką PA materiału ...

Udział w konferencji KKBN jako sponsor nagrody

Razem z Technic-Control jesteśmy sponsorem „Nagrody im. prof. Zdzisława Pawłowskiego”, za najlepszy referat młodego uczestnika Krajowej Konferencji Badań Nieniszczących. Cieszy nas każdy ciekawy referat z badań NDT, który może prowadzić do rozwoju polskiego przemysłu. Tym razem referaty dotyczyły wykrywania wysokotemperaturowej korozji wodorowej #HTHA technikami ultradźwiękowymi, diagnostyki kompozytów i lin stalowych. Nagrodę otrzymał: Paweł Mazurek z #AGH za: "Szczątkowe pole magnetyczne ...

Total Focusing Method

Technika Total Focusing Method umożliwia wykonanie badania w wyższej rozdzielczości niż PAUT i daje zobrazowanie zbliżone do rzeczywistego kształtu niezgodności. Zaawansowanie takich technik badań ultradźwiękowych implikuje też dodatkowe aspekty po stronie wykonującej badania- wszystkie techniki zaawansowanych badań ultradźwiękowych wymagają specjalistycznej wiedzy i wysokiego doświadczenia personelu wykonującego badanie. Do każdego z takich badań trzeba też podejść indywidualnie, zaprojektować je, niekiedy wymaga to ...

Badania UTPA i TOFD

Z punktu widzenia cyfryzacji, bardzo dużą dynamiką wzrostu zastosowania jak i rozwoju wykazują się obecnie zaawansowane techniki badań ultradźwiękowych.

Techniki UTPA (UT- Phased Array) czy TOFD (Time Of Flight Difraction) w nieodległej przeszłości doczekały się swojego ujęcia w normach i dodatkowej certyfikacji. Technika Phased Array, wykorzystująca głowice wieloprzetwornikowe, lub jej kombinacja z techniką TOFD, bazującą na dyfrakcji (czyli ugięciem fali), ...

Radiografia cyfrowa

Coraz bardziej popularna staje się metoda radiograficzna z zastosowaniem cyfrowego detektora (RTD) zamiast błony radiograficznej. Przy zastosowaniu tradycyjnych źródeł promieniowania gamma i X uzyskuje się radiogram natychmiast, bez czasochłonnej obróbki chemicznej filmu, jak w przypadku tradycyjnej radiografii. Z tego powodu możliwe jest też ustawienie idealnych parametrów ekspozycji pod kątem badanego obiektu już w trakcie wykonywania badania, np. w przypadku nietypowych ...

Badania VT wideoboroskopem

Badania wideoboroskopem w niektórych branżach przemysłu jak np. instalacje bio są podstawowym rodzajem wykonywanych badań. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że współczesne wideoboroskopy to często bardzo zaawansowane narzędzia umożliwiające wykonanie zapisu badania w postaci zdjęcia czy nawet filmu w wysokiej rozdzielczości, a także zgrubnego pomiaru geometrii złącza spawanego.

Badanie wideoboroskopem jest badaniem niebezpośrednim – oko operatora „połączone” jest z miejscem ...

Badania przy pomocy głowicy elastycznej UTPA

Jeszcze nie tak dawno temu, gdyby powiedzieć osobie zajmującej się badaniami ultradźwiękowymi, że może używać jednej głowicy, która będzie ekwiwalentem nawet 128 głowic a do tego będzie istniała możliwość elastycznego dopasowania jej do geometrii badanego obiektu, to trudno byłoby jej w to uwierzyć. surprise

W dzisiejszych czasach taki sprzęt istnieje, a co więcej- ma swoje ...

Metoda wizualna z zastosowaniem wideoboroskopu

Postęp i tradycja - te dwa słowa najlepiej opisują to, przez co przeszły na przestrzeni lat badania nieniszczące. Cyfryzacja w mniejszym lub większym stopniu dotknęła większość metod badań NDT.

Najczęściej scyfryzowane metody w badaniach złączy spawanych to: UT (ultradźwiękowa) oraz RT (radiograficzna), rzadziej metoda VT (wizualna) z zastosowaniem wideoboroskopu.

Metoda wizualna niebezpośrednia czyli, w uproszczeniu, gdy oko personelu wykonującego badanie ...

Badania radiograficzne czy ultradźwiękowe?

Badania radiograficzne czy ultradźwiękowe? enlightened

Jedne zapewniają trwały „ślad” w postaci radiogramu, drugie szybkość wykonania i natychmiastowy wynik. Jednak mimo, iż przepisy to dopuszczały nie wszędzie istniała możliwość zmiany RT na UT. Dobrym przykładem są złącza spawane na rurach o małych średnicach.

Dziś, dzięki rozwojowi technik badań nieniszczących możliwe jest zamienienie dość czasochłonnych badań RT ...

Badania eksploatacyjne

Badania eksploatacyjne w poszukiwaniu oznak degradacji złączy spawanych? Nie ma problemu!

Navitest wykonuje badania eksploatacyjne urządzeń ciśnieniowych w trakcie ich pracy. Nasi specjaliści pomogą dobrać metodę i technikę badawczą do danego zastosowania i spodziewanych mechanizmów degradacji. 

Na zdjęciach badanie ultradźwiękowe Phased Array ukierunkowane na pęknięcia w rejonie złącza. Jak widać jesteśmy w stanie znaleźć i zwymiarować nawet zamalowane podtopienia i ...

Jarzmo MT

Czy małe i lekkie jarzmo MT oprócz wysokiej mobilności zapewnia prawidłowe parametry badania?

Okazuje się, że producent sprzętu nie limituje rozstawu biegunów, podczas gdy normy europejskie ograniczają go do minimalnego natężenia pola, jakie wymagane jest w strefie badanej. Zwłaszcza w przypadku mobilnego/lekkiego typu jarzma, często nie jesteśmy w stanie zapewnić prawidłowych parametrów badania przy standardowych rozstawach biegunów (np. na wprost).

Próbki odniesienia

W badaniach ultradźwiękowych skuteczność naszej oceny jest narzucona przez stosowane przez nas bloki kalibracyjne. W Navitest wykorzystujemy wysokiej klasy próbki odniesienia (naszej własnej produkcji) w celu zapewnienia oceny złącza spawanego jak najbliżej rzeczywistości.
Najistotniejsza jest uczciwa i rzeczowa informacja na temat stanu połączenia spawanego. Dążymy do unikania wskazań fałszywych i ograniczenia napraw tylko do tych niezbędnych. Stosujemy ultradźwiękowe próbki ...

Postój remontowy

Nasi koledzy niczym detektywi szukają korozji na 9 instalacjach na przestoju remontowym 2022 w Lotos. W zakres badań wchodzą rurociągi, aparaty oraz wymienniki. Z jednej strony radiografią cyfrową, z drugiej naszym nowym skanerem z elastyczną głowicą ultradźwiękową Phased Array. Korozja jest bez szans! wink

Badania PMI monet

Nasz inspektor Szymon jest numizmatykiem. Otrzymał do badania nietypową nieoficjalną serię monet. 

Monety, które zostały zakupione na aukcji, nie pasowały do ich opisu w katalogach od strony stopu z jakiego zostały wykonane. Wykonano analizę składu chemicznego - PMI metodą XRF. 

Ważne w przypadku monet kolekcjonerskich jest to, żeby nie zostały one uszkodzone w nawet najmniejszy sposób, stąd konieczność wykonania badania ...

Badania VT

Czy wiesz, że podstawową i często najważniejszą metodą są badania wizualne VT? Często już na etapie badań wizualnych można uzyskać sporo informacji mających wpływ na wykonanie i ocenę przy wykonywaniu badań innymi metodami, zarówno powierzchniowymi jak i objętościowymi.

Badania VT dotyczą wad kształtu, wymiarów czy nieciągłości powierzchniowych złączy spawanych. Do badań VT wykorzystuje się m.in. spoinomierze, lusterka, lupy i endoskopy. ...

UTT - mapowanie korozji

Miejsca z ubytkami wstępnie wytypowane przez ultradźwiękowe pomiary grubości bywają problematyczne do interpretacji. Ultradźwiękowe mapowanie rurociągów i wymienników ciepła w miejscach podejrzanych dostarcza klientom czytelnej informacji i ciągły zapis z badania. Daje to możliwości monitorowania stanu obiektu i ubytków korozyjnych opartych o rzeczową wiedzę na temat jego kondycji.

Badania złączy spawanych nierdzewnych a złączy ze stali węglowych

enlightened Czym różni się badanie UT złączy spawanych ze stali nierdzewnych względem tych wykonanych ze stali stopowych?
Często powielanym mitem jest, że do badania złączy spawanych ze stali austenitycznych można podejść „z marszu” tak jak w przypadku stali węglowych. Problematyka badania takich złączy jest dość złożona, zasadniczo składa się z kombinacji materiał-spoiwo. Mogą zdarzyć ...

Badanie UT i PA aluminium

Czy wiedzieliście, że złącza spawane wykonane z aluminium można w dużej mierze badać metodami ultradźwiękowymi, w tym techniką Phased Array? 

Szerokie możliwości kształtowania wiązki ultradźwiękowej umożliwiają zmniejszenie kosztów związanych z zakupem lub modyfikacją klasycznych głowic UT. Produkty wytłaczane z aluminium (nie będące spoinami lub wchodzące w część złącza), posiadają własną problematykę badawczą, która została już opanowana przez nasz personel. Bazowanie ...

Badania prądami wirowymi

Jak przebiega badanie prądami wirowymi? Kiedy warto je wykonywać? Jakie powłoki uniemożliwiają badanie? Spieszymy z wyjaśnieniem!

enlightened Metoda ET wykorzystuje zjawisko indukcji elektromagnetycznej, a dokładniej opiera się na wytworzeniu w warstwie powierzchniowej badanego obiektu prądów wirowych za pomocą cewki umieszczonej w sondzie. Głębokość wnikania prądów wirowych jest zależna od przewodności elektrycznej materiału, jego przenikalności ...

Badania UT złączy niepełnoprzetopowych

Najczęściej spotykane pod kątem badań ultradźwiękowych są złącza pełnoprzetopowe. Zdarza się jednak, że zakresy badań wynikające z przepisów obejmują również złącza niepełnoprzetopowe. Czy takie badanie różni się czymś względem badania złącza pełnoprzetopowego?

Złącza niepełnoprzetopowe mogą być złączami jedno i obustronnymi. Badanie objętości spoiny przeprowadzane jest wg tych samych kryteriów jakościowych i w taki sam sposób, co dla złączy pełnoprzetopowych.

Dodatkowo, ...

Badania UT przez powłokę malarską

Badania UT przez powłoki malarskie? W dalszym ciągu funkcjonuje mit, że nie da się tego zrobić albo wymaga to specjalnej procedury. My jednak wiemy, że jest to możliwe. Wykorzystując badania ultradźwiękowe przez powłoki malarskie często wykonywane są rekontrole badań już po odbiorze produktu przez klienta – wykonywaliśmy wielokrotnie taką weryfikację. Zawsze należy sprawdzić wpływ powłoki malarskiej na możliwość wykonywania badań ...

Komunikat - Prawo Atomowe

Navitest Sp. z o.o. informuje, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie odnotowano wpływu działalności prowadzonej przez Navitest na zdrowie ludzi i środowisko. Nie wystąpiły również uwolnienia substancji promieniotwórczych do środowiska w związku z prowadzoną działalnością.

Pominięcie pomiaru strat przeniesienia

Często popełnianym przez ultradźwiękowców błędem jest pominięcie pomiaru strat przeniesienia.

Nieuwzględnianie w czułości badania strat przeniesienia skutkuje zazwyczaj zaniżoną lub zawyżoną czułością badania i w efekcie niepoprawnym wykonaniem badania. 

W przypadku zaniżonej czułości badania, nieakceptowalne niezgodności mogą zostać uznane za akceptowalne, a w skrajnych przypadkach uznaje się, że wykonanie badania zgodnie z wymaganiami norm europejskich jest niemożliwe. Zawyżenie czułości natomiast ...

Badania VT i MT po pożarze

Niedawno klient zlecił nam ocenę stanu konstrukcji wsporczej budynku po pożarze, w celu potwierdzenia jej przydatności do dalszej eksploatacji. Finalny wybór padł na badania wizualne i magnetyczno–proszkowe zdeformowanych elementów.

Badania dotyczyły słupów głównych oraz dźwigara dachowego, na których widoczne były istotne ślady upalenia powłoki malarskiej lub deformacje.

Na żadnym z badanych słupów (pomimo istniejących deformacji i silnie zniszczonej powłoki malarskiej) ...

Świąteczne życzenia

Nasi inspektorzy znajdują prezenty nie tylko pod choinką... wink


Niech zbliżające się Święta Bożego Narodzenia będą pełne radości i ciepła rodzinnej atmosfery. Życzymy wszystkim zadowolenia i satysfakcji z podejmowanych wyzwań.

Badania ultradźwiękowe złączy TKY zgodnie z amerykańskimi przepisami API2x

Badania złączy spawanych typu TKY to jedno z trudniejszych rodzajów połączeń spawanych. Głównym problemem są zmieniające się geometrie przekrojów, po których odbywa się przeszukiwanie głowicami kątowymi. Przed przystąpieniem do badania należy uzyskać informacje dotyczące przygotowania materiału podstawowego do spawania: grubość materiału, kąt ukosowania, szerokość rowka i ewentualne odstępstwa od wytycznych z WPS. Należy zmierzyć straty przeniesienia w kilku miejscach na ...

Badania Phased Array

Badania Phased Array na projekcie u naszego klienta idą pełną parą. Podobne instalacje jeszcze kilka lat temu były badane metodami radiograficznymi, dzisiaj - ultradźwiękowo. To, co było nieosiągalne staje się rzeczywistością.

#ndt #badania #nieniszczące #navitest #inspections #inspection #qc #quality #PA #phasedarray

Badanie PMI

Mamy tu pasjonatów historii?

Naszym klientem był pewien archeolog, który chciał potwierdzić swoje przypuszczenia co do materiałów, z jakich zostały wykonane przedmioty. Do badań otrzymaliśmy dziesięciowieczny miecz i topór. Znaleziska pochodzą z województwa warmińsko-mazurskiego.

Zlecono nam badania PMI oraz radiografię cyfrową RTD. Nasi inspektorzy musieli zachować szczególną ostrożność, aby nie połamać miecza, ponieważ jego część była mocno skorodowana. Badanie RTD ...

Pęknięcia na zwijkach

Ostatnio mieliśmy okazję przeprowadzić badania magnetyczno-proszkowe na zwijkach giętych na zimno. Po wykryciu niezgodności, klient zażyczył sobie dodatkowo badania ultradźwiękowe, aby sprawdzić na jaką głębokość sięgają pęknięcia. Wskazania wyglądały bardzo poważnie, jednak udało się naprawić elementy niskim kosztem, bez konieczności cięcia, jedynie poprzez szlifowanie i napawanie ubytków. Wytrzymałość materiału nie ucierpiała na naprawach. Ponowne badania MT i UT nie wykazały ...

Przygotowanie powierzchni do badań PA

Kliencie, czy zdajesz sobie sprawę, że odpowiednie przygotowanie powierzchni do badań Phased Array silnie rzutuje na jakość uzyskiwanych wyników? Najbardziej trafny termin to: powierzchnia „jednolita akustycznie”. Miejsce wprowadzenia dźwięku powinno być jednolite, a jej profil niezaburzony procesem przygotowania.

Nieprawidłowe przygotowanie (niedostateczne lub nawet nadmierne), powoduje szereg niechcianych efektów, poczynając od silnie widocznych, a kończąc na takich, które wymagają wprawnego oka ...

Badania RT lampą RTG ATG FOKUS XD 200

Spieszymy z informacją, że weszliśmy w posiadanie nowej lampy RTG - ATG FOCUS XD200. Została już wdrożona i przeszła testy terenowe, dzięki czemu wykonywanie badań radiograficznych z obrazem o wysokiej jakości od teraz jest dużo łatwiejsze! 
Podstawową zaletą lampy w porównaniu do izotopów jest lepsza jakość obrazu, co przekłada się na większą wykrywalność. Na gazociągach/rurociągach montażowych zazwyczaj używa się ...

Badanie na odlewie

Badania magnetyczno-proszkowe MT zgodne z normą PN-EN 1369 powinny być podstawą badań NDT przy odbiorze jakościowych odlewów staliwnych i żeliwnych. Na załączonym zdjęciu uwieczniliśmy pęknięcie produkcyjne, wykryte podczas badań MT w UV na odlewie.

PA - nietypowy układ badania

W celu zapewnienia szczelności dna podwójnego zbiorników paliwowych wymaga się, aby komory dna były rozdzielone ciągłą spoiną - jak przetop dla złącza otworowego. 
Jak zweryfikować poprawność przetopu "podkładki" stworzonej ze znajdującej się pod spodem płyty? 
Wspólnie opracowaliśmy układ i technikę badania takiego złącza, zmniejszając ryzyko powstania nieszczelności, którą można wykryć innymi metodami, ale nie da się jej zlokalizować ...

Nietypowe badania UT na odlewach

Kontrola odlewów to nie tylko wyszukiwanie nieciągłości. Poprzez wykorzystanie korelacji pomiędzy prędkością dźwięku i strukturą gotowego wyrobu można pośrednio określać skład chemiczny żeliwa. Zmniejszenie zawartości niektórych pierwiastków chemicznych wpływa znacząco na parametry wytrzymałościowe żeliwa. Wstępna weryfikacja prędkości dźwięku pozwala uniknąć droższych badań spektrometrycznych, a łatwość procesu kontroli umożliwia seryjne zastosowanie.

Badania NDT pod wodą część III

Podwodne badania NDT to wymagająca dziedzina, która zapewnia bezpieczeństwo niezliczonej ilości ludzi, kontrolując budowle hydrotechniczne, platformy i inne instalacje offshore. Dotyczy to obiektów śródlądowych i morskich. 
Zawodowi nurkowie szkolą się i otrzymują certyfikaty do wykonywania tego typu badań. Jednym z najbardziej popularnych jest CSWIP 3.1U oraz 3.2U.
Zespoły nurków zawodowych, którzy przeprowadzają podwodne inspekcje, stosują różne metody badań ...

Badania NDT pod wodą część II

Ciekawi Was temat metod NDT używanych w warunkach podwodnych? Oto porcja wiedzy! Pod wodą wykonuje się badania wizualne VT, magnetyczno-proszkowe MT/MPI, ultradźwiękowe/pomiary grubości UT, elektromagnetyczne ACFM, prądami wirowymi ET.
Badania MT umożliwiają wykrycie pęknięć niewidocznych dla nieuzbrojonego oka. Podczas wykrycia pęknięcia należy zatrzymać jego propagację przez zastosowanie techniki wiercenia na początku i końcu pęknięcia. Badania przeprowadza się specjalnymi pastami ...

Badania NDT pod wodą

Nie każdy wie, że badania NDT są wykonywane także w warunkach podwodnych. Skąd zainteresowanie takimi badaniami?
W latach 40. XX wieku zaczęto budować prefabrykowane statki Liberty. Były szybkie i proste w budowie. Najszybszy statek Liberty zbudowano w 4 dni 15 godz. i 29 min. Szybko zauważono, że ten sposób budowy nie jest odpowiedni. Spośród 2710 zbudowanych statków Liberty, w ...

Badania stali odpornych na korozję

Czy zastanawialiście się dlaczego przy konstrukcjach ze stali odpornych na korozję stosuje się niemagnetyczne metody badań nieniszczących? 

Wybór odpowiedniej metody badań nieniszczących zależy często od rodzaju materiału badanego.

Dzieje się tak, m. in ze względu na strukturę materiału. Stale odporne na korozję o strukturze austenitycznej są niemagnetyczne i właśnie z tego wynika brak możliwości zastosowania np. badań magnetycznych. W przypadku ...

Nasz system "Ariadna"

Czy słyszeliście już o wdrożeniu przez nas systemu Ariadna, który służy do udostępniania wyników badań NDT?  Aby uzyskać dostęp do Ariadny wystarczy wpisać otrzymane od nas dane logowania na naszej stronie internetowej www.navitest.com.pl w zakładce „Zaloguj”.

System  wprowadza szereg udogodnień, między innymi możliwość wyszukiwania raportów wg numerów projektów, zleceń lub nazw elementów badanych. Nowy system pozwala również na pobranie gotowego, ...

Badania NDT na gorąco

W wyniku rosnących wymagań liderów przemysłu, nastąpił wzrost zapotrzebowania na diagnostykę, którą można przeprowadzać w trudnych warunkach pracy. W związku z tym, w ostatnim czasie przeprowadzamy badania różnych rozwiązań głowic ultradźwiękowych, np. w temperaturach powyżej 200°C. W tej chwili jesteśmy w stanie wykonywać radiografię na pracujących gorących instalacjach.
Przeprowadzone badania dają pozytywne wyniki i niebawem powinny być wprowadzone do ...

Audyt korozyjny

Od wielu lat z sukcesami oferujemy klientom z branży chemicznej, energetycznej, przemysłu spożywczego możliwość weryfikacji i monitorowania stanu instalacji, zbiorników czy aparatów przy pomocy różnych technik mapowania korozji. W szybki nieinwazyjny sposób dostarczają one informację o położeniu, wielkości i charakterze korozji bez konieczności zatrzymywania pracy instalacji. Nasz klient unika w ten sposób kosztów związanych z przestojem oraz rozbieraniem i układaniem ...

Badanie UT-PA

Praca naszych inspektorów nie zawsze jest łatwa. Często muszą stawiać czoła trudnym sytuacjom, które wymagają poświęceń... Takie badanie UT-PA to nie lada wyzwanie!

Badania MT

Na czym polega popularna metoda magnetyczno–proszkowa?
Badanie to bazuje na namagnesowaniu badanego elementu, a następnie wykryciu magnetycznego pola rozproszenia, pojawiającego się w miejscu występowania nieciągłości. Należy jednak pamiętać, że metoda MT umożliwia badanie jedynie na materiałach ferromagnetycznych do głębokości ok. 3 mm oraz na obiektach pokrytych powłoką malarską, która nie przekracza 40μm.

Metoda magnetyczna umożliwia m. in. wykrycie pęknięć ...

Pęknięcia naprężeniowe

Jak zapewne wiecie z nieprzewidzianymi wadami spawalniczymi można spotkać się na różnych etapach wykonywania konstrukcji. Oczywiście zdarza się, że pęknięcia pojawiają się w najmniej oczekiwanym miejscu. W ostatnim czasie mieliśmy możliwość zaobserwować bardzo duże pęknięcia naprężeniowe na soczewce dennicy zbiornika ciśnieniowego u naszego klienta. Wady te powstały w obszarze, który został wcześniej naprawiany przez podwykonawcę.

Zastanawiacie się jak do tego ...

Zbiorniki paliwowe

W lipcu 2020 roku rozpoczęliśmy współpracę przy rozbudowie bazy paliwowej. Projekt dotyczył dwóch zbiorników o pojemności aż 32.000 m3 każdy.

Krótki termin, kilkanaście kilometrów badań... Brzmi groźnie? Takie wyzwania lubimy najbardziej! Nowe doświadczenia tylko napędzają nas do dalszego działania.

Z czystym sumieniem możemy powiedzieć, że nasz zespół spisał się na medal, ponieważ zbiorniki aktualnie znajdują się w fazie prób przed dopuszczeniem ...

Prawo Atomowe - komunikat

Navitest Sp. z o.o. informuje, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie odnotowano wpływu działalności prowadzonej przez Navitest na zdrowie ludzi i środowisko. Nie wystąpiły również uwolnienia substancji promieniotwórczych do środowiska w związku z prowadzoną działalnością.

Mapowanie korozji - wyciek

Przegląd wizualny, obchód to podstawa odpowiedzialnego nadzoru nad instalacjami. W przypadku zauważenia anomalii lub efektów wycieku nie warto czekać na następne zdarzenia, tylko sprawdzić znalezisko, a wraz z nim analogiczne elementy obiektu.

Prądy wirowe ET

Metoda prądów wirowych - nieniszczące badanie jakości 

Ocena jakości połączeń spawanych ma ogromne znaczenie dla ostatecznych parametrów technicznych danej konstrukcji. Metoda prądów wirowych to jedno z badań, które pozwala wychwycić niewidoczne gołym okiem błędy w strukturze spawu, odkuwki czy wyrobu walcowanego. Można w ten sposób skontrolować nowe połączenia, jak również jakość złączy spawanych w elementach już użytkowanych. 

Mapowanie korozji

Niszczenie metali w skali globalnej ma bardzo poważne konsekwencje ekonomiczne. Wg szacunków ok. 25 % światowej produkcji stali jest przeznaczana na kompensację strat, które wynikają z działania korozji. To właśnie korozja należy do najczęstszych przyczyn powstawania awarii w instalacjach gazowniczych, ciepłowniczych oraz na wszelkiego rodzaju rurociągach. Bardzo ważna jest również kontrola tego zjawiska w przemyśle naftowym, chemicznym, a także na ...

Badania PMI

Coraz częściej zdarzają się sytuacje awarii starych maszyn i urządzeń, do których albo nie ma dokumentacji technicznej, albo jedyne oznaczenia na uszkodzonej części zatarły się ze starości. W takich sytuacjach niezwykle przydatne może okazać się badanie analizy składu chemicznego i gatunku stali, tj. PMI - Positive Materials Identification. To badanie również okazuje się pomocne przy sprawdzeniu zgodności wykorzystywanych gatunków materiałów ...

Badania UT PA

Czy wiesz, czym jest technika badań Phased Array (UTPA)? Nie? Otóż jest to technika badań nieniszczących, która jest rozszerzeniem badań ultradźwiękowych (UT). Najczęściej stosuje się ją do badań złączy spawanych, odlewów oraz odkuwek ze stali węglowych. Jednak technika ta również jest efektywnie wykorzystywana do kontroli złączy spawanych ze stali nierdzewnych austenitycznych, jedno- oraz różnoimiennych, zamiast prowadzenia badań RT. 
Od ...

NII Inspekcja nieinwazyjna

Tradycyjną metodą oceny stanu zbiorników i rurociągów ciśnieniowych jest wewnętrzna inspekcja wizualna - bezpośrednia lub zdalna przy pomocy np. wideoskopu. Jak wszystkie operacje wymagające wyłączenia urządzenia, jest ona kosztowna i czasochłonna. Nowoczesnym rozwiązaniem jest inspekcja nieinwazyjna (Non Intrusive Inspection - NII). Wykorzystywanie NII przynosi wiele korzyści:
• Zmniejszone straty produkcyjne związane z brakiem przestoju zbiornika czy rurociągu w trakcie ...

Nadzór nad badaniami

Drogi Kliencie, czy któryś z Twoich pracowników będzie w stanie nadzorować badania ultradźwiękowe, takie jak UT Phased Array lub TOFD, wykonywane przez podwykonawcę? Naszym zdaniem coraz ważniejsze staje się edukowanie własnego personelu, aby od początku projektu był w stanie odpowiedzialnie współpracować z laboratorium badań nieniszczących. 
Nowoczesne metody badań nieniszczących oferują większą wykrywalność, bezpieczeństwo, elektroniczny zapis; są mniej uciążliwe dla ...

Lutowanie twarde

W branży badań NDT spotykamy się z różnymi rodzajami połączeń. Jednym z przykładów są połączenia lutowane na twardo, które dość często występują w instalacjach poddanych ciśnieniu roboczemu. W jakich? Na przykład w instalacjach do przesyłu freonu. Na połączeniach lutowanych na twardo przeprowadzamy badania VT i RT, zgodnie z obowiązującymi normami PN-EN 12799 oraz EN ISO 18279:2003. 
Wykonane przez lutowacza ...

Korozja pod izolacją

Korozja pod izolacją (z ang. Corrosion Under Insulation - CUI) to korozja rurociągu, zbiornika lub innego aparatu, która występuje z powodu przedostania się lub skraplania się wody pod izolacją zewnętrzną lub warstwę biernego zabezpieczenia przeciwogniowego. 

Często nie jesteśmy świadomi, że uszkodzenie izolacji, nieszczelność zaworu lub połączenia kołnierzowego skutkuje przedostaniem się wody, która w sprzyjających warunkach wywoła korozję.

Korozja pod izolacją ...

Badania ultradźwiękowe techniką TOFD

Czy chcecie wyeliminować radiografię w zakładzie, zależy Ci na dokładnym określeniu położenia niezgodności niezależnie od ich orientacji, szukasz metody szybkiej ale dokładnej? A może chcesz mierzyć postęp degradacji materiału w czasie? Jedną z odpowiedzi jest technika ultradźwiękowa TOFD.
Zakres grubości złączy spawanych 6 -300 mm. Im grubszy materiał tym więcej przemawia za TOFD - szybkość badania złącza o grubości ...

Niebezpieczne pęknięcia

Cienka kreseczka, gołym okiem zazwyczaj nie zobaczysz, a jednak to najbardziej niebezpieczna wada materiału - pęknięcie! 
Na zdjęciach poniżej odkuwki, na których pęknięcia miały głębokość 0,8mm i 3,0mm. 
W przypadku pęknięć powierzchniowych najlepszymi metodami ich wykrycia są badania  magnetyczno-proszkowe (MT, MPI), penetracyjne (PT, DPI), a gdy powierzchnia jest pomalowana - metoda prądów wirowych (ET).
 

Pomiar stanu naprężeń konstrukcji

Gdańska firma NNT proponuje nową metodę błyskawicznej diagnostyki stanu naprężenia w elementach i konstrukcjach stalowych. Polecamy zapoznanie się z usługą i urządzeniem MagStress5c. Można zamówić usługę pomiaru stanu naprężeń, można również kupić urządzenie. Metoda jest uznana przez Urząd Dozoru Technicznego i Polski Rejestr Statków. Więcej informacji na stronie producenta https://nntlab.com/magstress5c/

Zapobieganie uszkodzeniom rurociągów

Jak informuje DNV-GL w artykule [1], w przemyśle Oil&Gas najczęstszą przyczyną uszkodzeń rurociągów jest korozja oraz pęknięcia zmęczeniowe, zarówno w obszarze złączy spawanych, jak i samego materiału rodzimego. Najlepszym sposobem szybkiego wykrywania wad oraz uniknięcia tego typu sytuacji jest wprowadzenie diagnostyki NDT jako narzędzia chroniącego przed milionowymi stratami, opóźnieniami.

Badania NDT pozwolą wykryć problemy na ich ...

Badanie składu chemicznego metali

Zdarza się, że zamawiane materiały mogą być gorszej jakości od zakładanej lub nie spełniać odpowiednich norm. W przemyśle przytrafiają się również sytuacje, gdy materiał okazał się zupełnie innym od zamawianego. W przypadku odpowiedzialnych konstrukcji może to spowodować wykonanie kosztownych i nieuniknionych napraw, a w najgorszym przypadku wykonanie elementów od początku.

Sprawdzenie gatunku materiału nie należy do ...

Zastąpienie badań RT metodą UT Phased Array c.d.

Tam, gdzie badania RT stają się prawie niemożliwe do wykonania, ultradźwiękowa technika Phased Array UT-PA staje się idealną alternatywą. Na zdjęciu poniżej przykład badania RT instalacji wypełnionej wodą, gdzie ze względu na medium, brak przetopu jest niemal niewidoczny. Metoda UT-PA daje czytelny obraz niezgodności oraz łatwość interpretacji wyników dla operatora.

Czytaj więcej

Zastąpienie badań RT metodą UT Phased Array

Zastąpienie badań radiograficznych metodą UT Phased Array przynosi liczne korzyści m.in. w postaci szybszej i bardziej realistycznej oceny stanu złącza, niezakłócania procesu produkcji. Obraz wyniku badania jest intuicyjny oraz możliwy do interpretacji przez inspektorów nadzoru w bezpłatnej przeglądarce. W przeciwieństwie do radiografii klient otrzymuje również głębokość zalegania niezgodności.

Badania NDT a obróbka cieplna

W praktyce przyjęło się, że badania NDT złączy spawanych i odkuwek przeprowadza się po ich obróbce cieplnej. Niejednokrotnie zdarza się, że w gotowym elemencie występują wady, które dyskwalifikują element z dalszego etapu produkcji. Przeprowadzenie badań NDT przed obróbką cieplną umożliwi wykrycie wad i wykonanie ewentualnej naprawy drogich elementów, co uchroni je przed zniszczeniem.

Bezpłatne praktyczne konsultacje

Zdarza się, że w trakcie prowadzenia procesu produkcyjnego konstrukcji, np. podczas cięcia blach  lub badania spoin znajdowane są rozwarstwienia, które w efekcie dyskwalifikują cały detal. Wykańczająca obróbka skrawaniem niekiedy ujawnia wady wewnętrzne materiałów, np. rzadzizny, wtrącenia w odlewach lub pęknięcia w odkuwkach. Wszystkie te niezgodności eliminują detale z dalszej produkcji, często na jej ostatnich etapach, tworząc ...

Wpływ niezgodności spawalniczych na pękanie

Wykorzystywane w branży petrochemicznej zbiorniki ciśnieniowe oraz systemy rurociągowe wymagają wysokiej jakości wykonania, dlatego powinny podlegać ścisłej kontroli:
- zanim zostaną dopuszczone do użytku,
- w trakcie pracy.
Niektóre niezgodności spawalnicze powstające na etapie wytwarzania są szczególnie niebezpieczne, gdyż mogą powodować pękanie w czasie eksploatacji wyrobu. Należą do nich brak przetopu i przyklejenia, które traktuje się w ...

Radiografia Cyfrowa kolana po eksploatacji

Badania kontrolne działających instalacji pozwalają na ocenę ich aktualnego stanu.
Poniżej widoczne są zdjęcia kolana, które zidentyfikowaliśmy przy zastosowaniu Radiografii Cyfrowej.
Kolano to uległo korozji i zostało wycięte z instalacji. W najcieńszym miejscu grubość jego ścianek wynosiła 0,5mm. Produkty korozji są doskonale widoczne zarówno na radiogramie jak i na zdjęciach.

Korozja czyli największe zagrożenie dla instalacji przemysłowych

Korozja czyli największe zagrożenie dla instalacji przemysłowych

Degradacja materiałów to proces wynikający z wpływu reakcji chemicznych bądź elektrochemicznych materiału ze środowiskiem, które je otacza. Wbrew powszechnie przyjętego standardu korozja jako zjawisko degradacji, które bardzo często potocznie nazywane jest rdzewieniem nie obejmuje tylko i wyłącznie materiałów metalicznych.

W dzisiejszych czasach proces ten nabrał szerszego znaczenia obejmując jednocześnie procesy takie jak:

...

Nagroda Złoty Radiogram

Mamy zaszczyt poinformować, że organizatorzy Krajowych Konferencji Badań Radiograficznych: Politechnika Opolska, Polskie Towarzystwo Badań Nieniszczących i Diagnostyki Technicznej SIMP Oddział w Poznaniu, NDT System Warszawa przyznali w 2019 roku ZŁOTY RADIOGRAM naszemu pracownikowi, Sebastianowi Sykuła jako nagrodę za wyróżniające osiągnięcia w badaniach nieniszczących, a w szczególności za stosowanie metody radiograficznej w badaniach złączy spawanych ...

Radiografia Cyfrowa

Duża ilość rurociągów procesowych oraz systemów pomocniczych, takich jak systemy wskazujące temperaturę, ciśnienie oraz systemy kontroli przepływu czy systemy obejściowe lub odciążające jest wykonywanych z elementów o małych średnicach, nieprzekraczających 60,3 mm (SBP - Small Bore Piping).

Najczęściej wykorzystywaną metodą kontroli takich instalacji są ...

Badania Radiograficzne

Wiele czynników może być przyczyną korozji materiału. Jej skutki mogą być niewidoczne gołym okiem. Mogą nie być widoczne nawet przy zastosowaniu badań NDT, jeśli te nie zostały właściwie dobrane.
Poniższe zdjęcia przedstawiają efekt korozji naprężeniowej w materiale. Wady zostały wykryte dzięki zastosowaniu Radiografii Cyfrowej RTD co zapobiegło wielu nieszczęściom.
Badania Radiograficzne są ...

WELDINGO - Aplikacja do obsługi spawania

Od niedawna klienci u których występuje w zakładzie proces spawania mogą uzbroić się w poteżne narzędzie WELDINGO usprawniające pracę:

- kierownikowi produkcji,

- spawalnikowi,

- kontroli jakości.

Weldingo daje informację o zaawansowaniu prac, miejscu potencjalnych problemów, pomaga ogarnąć wszystkie dokumenty (certyfikaty spawaczy, WPS, WPQR), doradza w zakreseie uprawnień, szybko stworzyć czytelną dokumentację powykonawczą. 

Polecam kontakt z Weldingo. Mnie przekonują:

- doświadczeniem ...

Navitest Toruń Sp. z o.o.

Czujni użytkownicy naszej strony internetowej z pewnością już zauważyli, że pośród naszych danych kontaktowych pojawiły się również namiary naszej spółki w Toruniu. Pozwala nam to być na co dzień bliżej klientów w kujawsko-pomorskim. Navitest Toruń oferuje badania nieniszczące w zakresie najpopularniejszych metod, łącznie z radiografią.

Wszelkie pytania dotyczące toruńskiej oferty ...

Certyfikat uznania laboratorium przez Transportowy Dozór Techniczny

Wielu spośród naszych wieloletnich klientów eksploatuje konstrukcje, będące pod nadzorem Transportowego Dozoru Technicznego. Chcąc zacieśniać tą współpracę i zaoferować klientom kompleksową obsługę w zakresie badań nieniszczących, postaraliśmy się o uzyskanie certyfikatu uznania laboratorium. Laboratorium Navitest jest uprawnione do wykonywania badań radiograficznych, ultradźwiękowych, magnetyczno-proszkowych, penetracyjnych i wizualnych na konstrukcjach będących pod nadzorem Transportowego Dozoru Technicznego.

Uznania na wykonywanie radiografii cyfrowej

Bardzo nas cieszy, że nasi klienci coraz bardziej doceniają zalety przeprowadzania badań metodą radiografii cyfrowej. Zobligowało nas to do poszerzenia zakresu naszych uznań o zatwierdzenie tej metody. Radiografia cyfrowa pojawiła się już na uznaniach wydanych przez Urząd Dozoru Technicznego, TÜV Rheinland i Polski Rejestr Statków. Pracujemy nad rozszerzeniem kolejnych.

Mobilna kabina radiograficzna

W dzisiejszych czasach procesy produkcyjne w firmach często trwają przez całą dobę. Tym samym powstaje potrzeba przeprowadzania Badań Radiograficznych na terenie firmy klienta, ze względu na brak czasu na przewożenie badanych elementów. Na miejscu nie zawsze jest odpowiednio przygotowane miejsce umożliwiające przeprowadzenie takich badań.

Aby umożliwić wykonywanie Badań Radiograficznych w dowolnym ...

Konferencja „Diagnostyka materiałów i urządzeń technicznych – DMiUT 2018”

Navitest Sp. z o.o. ma przyjemność zaprosić na VII konferencję „Diagnostyka materiałów i urządzeń technicznych – DMiUT 2018”, której tematem przewodnim będą wyzwania diagnostyki w branży morskiej. Konferencja jest organizowana przez naszego partnera - NNT Sp. z o.o. W poprzednich latach konferencja była organizowana na Politechnice Gdańskiej, tym razem miejsce spotkania ...

Ultradźwiękowe badania szczelności

Ultradźwiękowe badania szczelności to kolejna metoda badań, którą udało nam się wdrożyć w ostatnich latach. Nasi operatorzy zostali wyszkoleni i certyfikowani przez firmę SDT Ultrasound Solutions; zdobyliśmy doświadczenie podczas wykonywania szeregu zleceń, głównie na jednostkach pływających. Teraz nasze badania zyskały uznanie DNVGL. Posiadamy certyfikat na wykonywanie ultradźwiękowych badań szczelności włazów, drzwi, okien, itp. zgodnie z wymaganiami ...

Badania ultradźwiękowe złączy TKY dla DNVGL

Jest nam bardzo miło poinformować, że po raz kolejny rozszerzyliśmy zakres uznania DNVGL na wykonywane badania. Tym razem zgodnie z wymaganiem przepisów DNVGL-CG-0051 pozyskaliśmy możliwość badania złączy spawanych typu TKY metodą ultradźwiękową. Jesteśmy więc uprawnieni do badania złączy TKY na konstrukcjach offshore (wg przepisów DNVGL-OS-C401) i statkach (wg DNVGL-RU-SHIP-Pt2Ch4).

Pobiegliśmy dla "Polskiego Stowarzyszenia Osób z Nadciśnieniem Płucnym i Ich Przyjaciół"

4. Gdańsk Maraton już za nami. Pośród ponad dwóch tysięcy zawodników fantastycznie widoczna była nasza reprezentacja w koszulkach z charakterystycznymi kolorowymi płucami, czyli logo akcji „Do utraty tchu”, organizowanej przez „Polskie Stowarzyszenie Osób z Nadciśnieniem Płucnym i Ich Przyjaciół” z okazji Światowego Dnia Nadciśnienia Płucnego, obchodzonego co roku 5 maja.
Nieustający głośny doping w kilku ...

System "Ariadna"

Z przyjemnością informujemy o wdrożeniu systemu Ariadna służącego udostępnianiu wyników badań NDT.  Aby uzyskać dostęp do Ariadny wystarczy wpisać otrzymane od nas dane logowania na naszej stronie internetowej www.navitest.com.pl w zakładce „Zaloguj”

System  wprowadza szereg udogodnień, między innymi możliwość wyszukiwania raportów wg numerów projektów, zleceń lub nazw elementów badanych. Nowy system pozwala również na pobranie gotowego, ale jeszcze niepodpisanego raportu, ...

Biegamy dla "Polskiego Stowarzyszenia Osób z Nadciśnieniem Płucnym i Ich Przyjaciół"

Navitest i "Polskie Stowarzyszenie Osób z Nadciśnieniem Płucnym i Ich Przyjaciół" połączyła osoba naszej fantastycznej księgowej, która aktywnie działa w Stowarzyszeniu. Jednym z celów Stowarzyszenia jest prowadzenie działań edukacyjnych na temat nadcśnienia płucnego, zarówno wśród chorych i służb medycznych, jak i ogółu społeczeństwa. Pracownicy Navitestu zostali w temacie przeszkoleni i zrodziła się chęć dalszej pomocy. Nadchodzącą dużą okazją ku temu będzie Maraton ...

46. Konferencja Badań Nieniszczących - Starachowice

W dniach  16 - 19 października nasza delegacja brała udział w 46 KKBN. Interesujące wykłady, jak co roku, wzbogacone zostały wystawą sprzętu i wyposażenia NDT. Jednymi z bardzo praktycznych referatów były:

1. Trwałość eksploatacyjna złączy spawanych z nadmierną szerokością spoiny - Janusz Czuchryj, Instytut Spawalnictwa
2. Trwałość zmęczeniowa złączy spawanych na podkładce stalowej z dużym odstępem między łączonymi brzegami -  Sławomir Sikora, Instytut Spawalnictwa

Uznanie UDT na mapowanie korozji

Od niedawna posiadamy uznanie Urzędu Dozoru Technicznego na ultradźwiękowe mapowanie korozji (UTTCM). 

Jeden z naszych klientów zwrócił uwagę na potrzebę kompleksowej oceny stanu całych fragmentów rurociągów. Specjaliści Navitestu opracowali metodę jedno i wielokanałowego, półautomatycznego ultradźwiękowego mapowania korozji.

Jako próbkę odniesienia wybrany został fragment blachy ze stali węglowej, uzyskany z konstrukcji zezłomowanej bramy trałowej, która była poddana wieloletniemu działaniu wody morskiej, stąd prezentuje powierzchnię ze ...

Navitest na konferencji DMiUT

29 czerwca 2017 Navitest zaprezentował się na organizowanej m.in. przez Politechnikę Gdańską, Akademię Morską w Gdyni oraz Akademię Marynarki Wojennej VI edycji Konferencji Naukowo-Technicznej, poświęconej diagnostyce materiałów i urządzeń technicznych.

Tego typu spotkania z pewnością można określić jako niezwykle ważne, ponieważ przybywają na nie naukowcy tworzący innowacyjne metody diagnostyki, technicy przemysłowi analizujący skuteczność metod diagnostyki urządzeń technicznych, ...

eu_signs

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies .
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Akceptuję

Copyright ©2017 Navitest. Wszelkie prawa zatrzeżone.