Wykorzystywane w branży petrochemicznej zbiorniki ciśnieniowe oraz systemy rurociągowe wymagają wysokiej jakości wykonania, dlatego powinny podlegać ścisłej kontroli:
- zanim zostaną dopuszczone do użytku,
- w trakcie pracy.
Niektóre niezgodności spawalnicze powstające na etapie wytwarzania są szczególnie niebezpieczne, gdyż mogą powodować pękanie w czasie eksploatacji wyrobu. Należą do nich brak przetopu i przyklejenia, które traktuje się w mechanice pękania jako wady mogące powodować propagację. Innymi niepożądanymi niezgodnościami są wtrącenia żużla i odpryski spawalnicze. Zanieczyszczenia pojawiające się w spoinie rónież mogą działać jako inicjatory pękania. Istnieją również takie niezgodności spawalnicze, które mogą a nie muszą inicjować pękania w zależności od ich lokalizacji oraz objętości.
Ze względu na stopień zdolności do inicjacji pęknięć można podzielić wady na:
- powodujące pękanie – pęknięcia, brak przetopu, przyklejenia,
- mogące inicjować dalsze pękanie – wtrącenia żużla, odpryski – ze względu na swoją geometrię mogą powodować koncentrację naprężeń oraz zwiększać naprężenia resztkowe podczas krzepnięcia,
- takie, które nie powinny mieć wpływu na dalsze powstawanie pęknięć w zależności od położenia – porowatość – ze względu na swój kulisty kształt, nie powoduje koncentracji naprężeń.
By ustrzec się tych wad producenci urządzeń, eksploatatorzy mogą konsultować się z personelem NDT, który powinien doradzić czy w konkretnym przypadku trafniejsze będą badania RT, UT czy MT/PT.
Z praktyki znamy przykłady, gdy zbiorniki, które zostały zbadane w 100% radiograficznie posiadały dużą ilość wad nieakceptowalnych, które nie zostały zaobserwowane w badaniu radiograficznym, a z łatwością były wykryte metodą ultradźwiękową. Kluczowy tu był wybór źródła promieniowania oraz kąt wiązki promieniowania względem ukosowania spoiny.
Istnieje wiele szczegółów wpływających na jakość przeprowadzonych badań oraz znaczących dla bezpiecznego użytkowania urządzeń. O każdym z aspektów z chęcią porozmawiamy. Zapraszamy do kontaktu na biuro@navitest.com.pl
10
Gru 2019