Różnorodność badanych obiektów wynika z szerokiej gamy dostępnych i stosowanych technik NDT, która w praktycznie każdym przypadku pozwala na dobranie odpowiedniej metody i specjalnego podejścia.
Ze względu na wykorzystywane zjawiska i możliwości poszczególnych technik możemy wyszczególnić następujące rodzaje badań nieniszczących:
analogowe
cyfrowe RT-DR, RT-CR
badania ultradźwiękowe UT w tym zaawansowane techniki takie jak:
UT-PA (z ang. Phased Array)
TOFD (z ang. Time of Flight Diffraction),
Zastosowanie badań NDT bardzo często zależy od wykorzystywanej metody oraz obiektu badań. Część z wymienionych powyżej metod to tzw. “klasyczne techniki”, które najczęściej wykorzystywane są do badania nieniszczącego metali oraz złączy spawanych. Nowoczesne techniki badań NDT pozwalają nam na nieco szersze wykorzystanie. Jednym z sztandarowych przykładów, może być wykorzystanie techniki radiografii cyfrowej jako metody mapowania korozji na instalacjach rurociągowych w trakcie eksploatacji. Metoda ta pozwala na określenie grubości ścianek pracującego rurociągu oraz określenie występowania wżerów i lokalnych pocienień. Co więcej badanie tego typu może być wykonywane bezpośrednio przez izolację na rurociągu bez jej demontażu oraz z medium w środku co znacząco ułatwia pomiar jednocześnie czyniąc go praktycznie bezinwazyjnym. Tego typu badania świetnie nadają się do wyrywkowych przeglądów instalacji rurociągowych w rafineriach, przemyśle chemicznym czy instalacjach chłodniczych.
Poza wykrywaniem korozji radiografia cyfrowa może być wykorzystywana do prześwietlania laminatów, elementów elektronicznych czy np. próbników z gruntem celem wykazania rozkładu poszczególnych warstw badanej gleby oraz wielu innych. Innymi metodami badań nieniszczących, które są wykorzystywane do niestandardowych badań są nowoczesne techniki ultradźwiękowe, które w wielu przypadkach mogą zastępować badania radiograficzne a także znajdują zastosowanie w inspekcjach mających na celu określenie stanu instalacji na skutek postępującej korozji.
Navitest wykonuje dla Państwa nadzory oraz inspekcje konstrukcji spawanych, odkuwek, odlewów i wyrobów hutniczych. Oferujemy różne nieniszczące metody badania materiałów, poczynając od pomiarów: zawartości ferrytu, twardości, składu chemicznego lub grubości po tradycyjne metody nieniszczące i najnowsze badania NDT opisane w oddzielnej zakładce. Zaczynaliśmy od badań dla przemysłu stoczniowego: klasycznych i specjalistycznych jednostek pływających jak również platform i zespołów wydobywczych, natomiast w obecnej chwili obsługujemy szereg projektów związanych z energetyką, wydobyciem, transportem, branżą morską, chemiczną i petrochemiczną a nawet spożywczą. Służymy pomocą tam, gdzie potrzeba czegoś więcej. Główne obszary naszej działalności:
Szeroka oferta badań nieniszczących m.in. dla spoin, odkuwek, odlewów
Weryfikacja konstrukcji pod kątem zgodności z wymaganiami
Audyty konstrukcji spawanych
Rozwiązywanie problemów związanych z procesami spawalniczymi
Nadzór nad firmami z branży NDT
Obecnie badamy i przeprowadzamy inspekcje dla branż: offshore, petrochemicznej, chemicznej, energetycznej, budownictwa na urządzeniach typu: zbiorniki ciśnieniowe i magazynowe, rurociągi, aparaty i reaktory rafinerii oraz chemii, rurociągi przesyłowe, elementy instalacji podwodnych do przesyłu i przerobu ropy i gazu. Wieloletnia praktyka i udział w szeregu wieloetapowych projektów zwiększa niezawodność decyzji podejmowanych przez naszych inspektorów i eliminuje błędy ludzkie redukując zbędne obciążenia finansowe wynikające z bezcelowych napraw.
Wielowymiarowa obsługa i fachowa pomoc specjalistów w szerokim zakresie
Szybkość reagowania na Państwa potrzeby i raportowania wyników
Bardzo szeroki zakres świadczonych usług
Ponad 30 lat na rynku
Nie tylko badania nieniszczące ale i profesjonalne doradztwo
Doświadczona kadra pracownicza
Pewna informacja o stanie spoin
Ufają nam najwięksi, międzynarodowi gracze na rynku spawania
Konkurencyjne ceny
Pod niniejszym linkiem znajdą Państwo aktualny zakres badań akredytowanych - link do strony Polskiego Centrum Akredytacji