Badania wykonuje się w różnych fazach wytwarzania. Końcowe badania wykonuje się zawsze po końcowej obróbce cieplnej oraz 24/48 godziny po spawaniu.
Tak, byliśmy już na wszystkich kontynentach.
Nie ma najlepszej metody badań. Każda metoda jest przeznaczona do wykrywania konkretnych rodzajów wad. Skontaktuj się z nami, a udzielimy Ci dokładnej odpowiedzi.
Zawsze można wykonać badania rentgenowskie, z pewnymi ograniczeniami badania ultradźwiękowe oraz wizualne (z zastrzeżeniem w protokole o istnieniu powłoki lakierniczej).
Badane obszary powinny być wolne od zgorzeliny, odprysków, oleju, wody, brudu oraz innych substancji mogących wpłynąć na czułość badania. W przypadku farby, w badanich magnetyczno-proszkowych jest dopuszczalna cienka powłoka farby do 50 µm (łącznie z podkładem kontrastowym), dla badań penetracujnych żadna powłoka lakiernicza jest niedopuszczalna.
Normy dla badań ultradźwiękowych, magnetyczno - proszkowych, penetracyjnych posługują się terminem wskazanie, nie przywołuje się konkretnych nazw, np: pęknięcia, przyklejenia, pęcherze, tylko wskazania liniowe, nieliniowe, płaskie, obętościowe w zależności od metody badań. W badaniach rentgenowskich w wyniku badań opisujemy niezgodności spawalnicze wg PN EN ISO 6520-1.
Są możliwe różne wyniki badań nieniszczących. Na przykład wskazania, które w metodzie ultradźwiękowej są niewidoczne lub akceptowalne, w badaniach rentgenowskich okazują się nieakceptowalne lub odwrotnie. Podobnie jest przy badaniach powierzchniowych MT i PT.
Czy badanie magnetyczno - proszkowe (MT, MPI) można przeprowadzać na elementach malowanych?
Z angielskiego Yoke, jest to najpowszechniej wykorzystywany przyrząd do badań magnetyczno-proszkowych złączy spawanych.
MPI - Magnetic Particle Inspection - Badania magnetyczno - proszkowe
Magnetic Testing - badania magnetyczno-proszkowe
W badaniach w świetle białym używa się białej farby dla zwiększenia kontrastu i zawieny magnetycznej, zwykle koloru czarnego. Badając w świetle UV używa się zawiesiny fluoroscencyjnej, która charakteryzuje się zazwyczaj większą czułością badania.
W zależności od przepisów minimalna grubość to 8 mm. Przepisy towarzystw klasyfikacyjnych dopuszczają badanie UT zazwyczaj od 10 mm, a nawet jak w przypadku BV od 12 mm.
phased array – badanie ultradźwiękowe techniką phased arrray (głowicami wieloprzetwornikowymi)
Skrót od Time of flight diffraction - jest to technika czasu przejścia wiązki dyfrakcyjnej. Wykorzystywana do badania złączy spawanych. Podstawowe zalety tej techniki to wysoka wykrywalność wad, bardzo dokładne wymiarowanie, zakres badanych grubości od 6 mm do 300 mm oraz pełny zapis komputerowy. Technika ta stosowana jest od dawna w przemyśle rafineryjnym i energetyce jądrowej. Obecnie jest coraz powszechniej wykorzystywana, w pełni znormalizowana. Zgodna z poziomami jakości B, C, D wg PN EN ISO 5817.
Ultrasonic Testing - Badanie ultradźwiękowe
Metodą rentgenowską badamy maksymalnie grubość 50 mm.
Urządzenie fotoelektryczne służące do pomiaru gęstości optycznej materiałów przezroczystych i nieprzezroczystych (radiogramów).
Urządzenie służące do przeglądania zdjęć rentgenowskich. Zbudowane jest ze źródła światła, którego natężenie może być regulowane oraz jednolicie podświetlanej, matowej, białej, przezroczystej płyty, na której umieszcza się zdjęcie rentgenowskie.
Radiographic testing – badania radiograficzne
Dye Penetrant Inspection - badania penetracyjne
penetrant testing - badania penetracyjne
Pełen komplet odczynników do badań: zmywacz, penetrant, wywoływacz
ultrasonic thickness measurements - ultradźwiękowe pomiary grubości
ultrasonic thickness testing - ultradźwiękowe pomiary grubości
Visual Testing- Badanie wizualne