Jak przebiega badanie prądami wirowymi? Kiedy warto je wykonywać? Jakie powłoki uniemożliwiają badanie? Spieszymy z wyjaśnieniem!
Metoda ET wykorzystuje zjawisko indukcji elektromagnetycznej, a dokładniej opiera się na wytworzeniu w warstwie powierzchniowej badanego obiektu prądów wirowych za pomocą cewki umieszczonej w sondzie. Głębokość wnikania prądów wirowych jest zależna od przewodności elektrycznej materiału, jego przenikalności magnetycznej, kształtu i wymiaru badanego obiektu, a także częstotliwości wzbudzania prądów wirowych. Jest to metoda powierzchniowa, stosowana zamiennie z metodami MT i PT.
Metoda prądów wirowych jest metodą porównawczą – wymaga stworzenia do badań wzorca z takiego samego materiału jak materiał badany, jedynym warunkiem jest to, by materiał ten był konduktywny.
Badania metodą ET najczęściej wykonujemy jako badania eksploatacyjne, co umożliwia naszym klientom sprawdzenie stanu konstrukcji (zarówno spoin jak i materiału) bez konieczności kosztownego usuwania i nakładania nowej powłoki malarskiej. Metoda umożliwia także zgrubny pomiar powłoki malarskiej.
Największym ograniczeniem do stosowania tej metody są wszelkie powłoki malarskie zawierające w składzie cząsteczki przewodzące – np. ocynk.