Z punktu widzenia cyfryzacji, bardzo dużą dynamiką wzrostu zastosowania jak i rozwoju wykazują się obecnie zaawansowane techniki badań ultradźwiękowych.
Techniki UTPA (UT- Phased Array) czy TOFD (Time Of Flight Difraction) w nieodległej przeszłości doczekały się swojego ujęcia w normach i dodatkowej certyfikacji. Technika Phased Array, wykorzystująca głowice wieloprzetwornikowe, lub jej kombinacja z techniką TOFD, bazującą na dyfrakcji (czyli ugięciem fali), staje się coraz bardziej popularna jako zastępstwo badań radiograficznych. Nie tylko możliwość automatyzacji i zapisu badania są atutem, ale też ilość zobrazowań i ich czytelność dla laika, powtarzalność badań, większa względem metody RT szybkość wykonania badania i praktycznie natychmiastowy wynik. W przypadku badań złączy spawanych możliwe też jest obejrzenie spoiny milimetr po milimetrze, a w razie wystąpienia wątpliwości w interpretacji wyników możliwości weryfikacji są dużo większe niż w klasycznych, manualnych badaniach ultradźwiękowych. W takiej sytuacji oczywiście zostaje zapis z badania, co w przypadku ewentualnej rekontroli potrafi rozwiać ewentualne wątpliwości.
Technikę Phased Array wykorzystuje się też z powodzeniem na etapie eksploatacji rurociągów i urządzeń do ultradźwiękowego mapowania korozji.