Postęp i tradycja - te dwa słowa najlepiej opisują to, przez co przeszły na przestrzeni lat badania nieniszczące. Cyfryzacja w mniejszym lub większym stopniu dotknęła większość metod badań NDT.
Najczęściej scyfryzowane metody w badaniach złączy spawanych to: UT (ultradźwiękowa) oraz RT (radiograficzna), rzadziej metoda VT (wizualna) z zastosowaniem wideoboroskopu.
Metoda wizualna niebezpośrednia czyli, w uproszczeniu, gdy oko personelu wykonującego badanie patrzy na obiekt badany poprzez zastosowanie kamery i światłowodu umożliwia sprawdzenie złączy spawanych jednostronnie i najczęściej stosuje się ją przy odbiorach połączeń na rurach o niewielkich średnicach. Wykonuje się też kontrolę czystości w instalacjach jak i zbiornikach. Formą zapisu, jeżeli taki jest wymagany, może być wykonane endoskopem zdjęcie bądź film. W przypadku złączy spawanych samo badanie często jest zero-jedynkowe, tj. ogranicza się do stwierdzenia występowania niezgodności takich jak brak przetopu, porowatość w grani, wyciek czy przebarwienie materiału rodzimego przy spoinie. Głównym ograniczeniem jest sama geometria badanego obiektu gdzie nie wszędzie jest możliwość dotarcia giętkim przewodem wideoboroskopu.