Tradycyjną metodą oceny stanu zbiorników i rurociągów ciśnieniowych jest wewnętrzna inspekcja wizualna - bezpośrednia lub zdalna przy pomocy np. wideoskopu. Jak wszystkie operacje wymagające wyłączenia urządzenia, jest ona kosztowna i czasochłonna. Nowoczesnym rozwiązaniem jest inspekcja nieinwazyjna (Non Intrusive Inspection - NII). Wykorzystywanie NII przynosi wiele korzyści:
• Zmniejszone straty produkcyjne związane z brakiem przestoju zbiornika czy rurociągu w trakcie inspekcji.
• Zwiększone bezpieczeństwo przez usunięcie zagrożeń związanych z wejściem człowieka do zbiorników w celu przeprowadzenia badań.
• Brak potrzeby wewnętrznego czyszczenia zbiorników przed rozpoczęciem inspekcji.
Tradycyjne oględziny wewnętrzne umożliwiają wykrywanie szeregu niezgodności, które poddawane są dalszej interpretacji. Podejście do planowania NII jest całkiem inne. Tutaj inspekcję opiera się na wiedzy o zjawiskach, zachodzących wewnątrz urządzenia i uszkodzeniach, których można się w związku z nimi spodziewać oraz o możliwościach metod, które możemy zastosować. Praktycznego znaczenia nabiera wiedza o możliwych rodzajach degradacji. Dodatkowo konieczne jest zdefiniowanie wymagań, tj. określenie, jaki rodzaj wad jest istotny i stanowi zagrożenie dla funkcjonowania badanego urządzenia. Efektywne przeprowadzenie NII zależy również w dużym stopniu od znajomości zalet i ograniczeń dostępnych metod badań nieniszczących; tak, aby były one optymalnie dobrane do danego obiektu i oczekiwanego rezultatu inspekcji.
Kluczem do skutecznej inspekcji NII jest podejście multidyscyplinarne, łączące przede wszystkim umiejętności i wiedzę z zakresu inżynierii korozyjnej, technologii kontroli i integralności mechanicznej.
NAVITEST oferuje szereg zaawansowanych technik ultradźwiękowych, które obejmują kontrolę korozji, erozji i pęknięć, m.in.
- mapowanie korozji, które ma na celu wykrywanie i wymiarowanie miejscowych i ogólnych ubytków ścian zbiorników i rurociągów,
- technikę TOFD, umożliwiającą wykrycie oraz określenie wielkości pęknięć, a także erozji spoin. Technikę tą można stosować również jako narzędzie do identyfikacji korozji miejscowej lub erozji w materiale podstawowym.
Zachęcamy do wykorzystania możliwości techniki NII do poszerzenia wiedzy o eksploatowanych obiektach i instalacjach.
08
Sie 2020