Zastanawiałeś/aś się kiedyś na czym polega metoda prądów wirowych? Metoda ET wykorzystuje zjawisko indukcji elektromagnetycznej, a dokładniej opiera się na wytworzeniu w warstwie powierzchniowej badanego obiektu prądów wirowych. Głębokość wnikania prądów wirowych jest zależna od przewodności elektrycznej materiału, jego przenikalności magnetycznej, kształtu i wymiaru badanego obiektu, a także częstotliwości wzbudzania prądów wirowych. A prościej mówiąc metoda badań prądami wirowymi (ET) jest stosowana do wykrywania pęknięć powierzchniowych oraz podpowierzchniowych w materiałach przewodzących prąd elektryczny, które mogą być magnetyczne, jak i niemagnetyczne.
Badania ET są alternatywą dla często wybieranych badań PT i MT. Niewątpliwą zaletą tej metody jest możliwość wykonywania badań spoin i materiałów przez powłoki malarskie, bez zdzierania farby. Jest to metoda szybka, przy badaniu złączy spawanych charakteryzuje się niższą czułością niż badania magnetyczno-proszkowe.
Badania prądami wirowymi są z powodzeniem stosowane do badań rurek wymienników ciepła w elektrowniach jądrowych i konwencjonalnych, w przemyśle rafineryjnym, cukrowniczym, itd. Badania ET są również stosowane podczas kontroli wyrobów w wielkoseryjnej produkcji, np. rur ze szwem, rur zgrzewanych lub spawanych. Mniej typowym zastosowaniem są kontrola twardości i grubości elementów, a także do wykrywania wtrąceń metalicznych.
22
Paź 2020