Badania nieniszczące NDT Szczecin
Badania nieniszczące NDT wykonywane są, aby sprawdzić ewentualne występowanie nieprawidłowości w materiałach lub ich połączeniach.. Odnosi się to przede wszystkim do złączy spawanych, odlewów, odkuwek, materiałów hutniczych, a także innych wyrobów przemysłowych. Wykorzystywane są do tego zróżnicowane metody i techniki badań. Badania nieniszczące NDT charakteryzują się możliwością zweryfikowania niezgodności zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych. Każda z metod posiada wady i zalety. Z pewnością, wykrywalność w badaniach nieniszczących jest istotna, ale także uzależniona od innych czynników. W jednym przypadku idealnie określi wynik, a w innym rezultat będzie całkowicie bezużyteczny.
Każdorazowo należy dokonywać indywidualnego wyboru badania nieniszczącego NDT. Wówczas należy zwrócić uwagę na: wykorzystaną metodę spawania, zastosowany materiał rodzimy, rodzaj złącza, a także dokładne wymiary. Uwzględniany jest również kształt danego elementu, jakość powierzchni, a także dostęp i wykorzystany sposób obróbki cieplnej. Ponadto przy wyborze metody istotne są również rodzaje niezgodności spawalniczych i miejsce oraz orientacja ich występowania w odniesieniu do przyjętego punktu. Diagnostyka odbywa się przy pomocy jednej metody lub ich kombinacji. Badania nieniszczące NDT są bardzo często wykorzystywane do monitorowania jakości wytwarzanych towarów.
Nasze laboratorium wykonuje poniższe badania
Badania wizualne VT Szczecin
Badanie wizualne jest jedną z najtańszych ale i najważniejszych metod kontroli przeróżnych wyrobów i złączy spawanych. Zaliczane jest także do podstawowych. Badanie wizualne jest dokonywane na podstawie oględzin wzrokowych ze szczególną precyzją. Są one konieczne w przypadku weryfikowania różnych konstrukcji, złączy spawanych, odlewów, a także przy odkuwkach. Badania wizualne są wykonywane w pierwszej kolejności, ponieważ nie są czasochłonne, a także tanie i cechują się wysoką skutecznością. Badania wizualne są również wykorzystywane przy kontroli powstawania poszczególnych elementów podczas procesu produkcji, również przy weryfikowaniu jakości tworzonych i gotowych produktów.
Badania penetracyjne PT Szczecin
Badania penetracyjne cechują się możliwością wykorzystania do weryfikowania występowania niezgodności spawalniczych, a także tych materiałowych. Stanowią kolejny element, tuż po badaniach wizualnych. Zazwyczaj jest to metoda, która umożliwia zweryfikowanie produktów wytworzonych z metali, jednak muszą być one obojętne na właściwości poszczególnych środków badawczych, a także nie mogą być silnie porowate. Specyfikacja tego badania umożliwia skontrolowanie materiałów niemagnetycznych, np. aluminium, stal austenityczna. Badanie penetracyjne może być wykorzystywane do skontrolowania miejsc o utrudnionym dostępie i złożonej geometrii. Ten rodzaj badania sprawdza się w momencie, kiedy występują trudności z wykonaniem badania MT z uwagi na dostęp źródła magnesowania lub obawy o namagnesowanie.
Badanie magnetyczno proszkowe MT Szczecin
Badania magnetyczno-proszkowe MT można wykorzystać do odkrycia występowania niezgodności powierzchniowych i podpowierzchniowych, które występują na płytkiej głębokości podczas badania materiałów ferromagnetycznych. Weryfikowanie występowania jakichkolwiek niezgodności w spawach i innych wyrobach, które podlegają pod kontrolę metody magnetycznej, opiera się na wzbudzaniu pola magnetycznego, co pozwala na odkrywanie lokalnych i magnetycznych strumieni rozproszenia. Pojawiają się one nad miejscem, w którym występuje wada. Badania MT opierają się na wykorzystywaniu dedykowanego proszku ferromagnetycznego, który umożliwia znaczące przyśpieszenie uzyskanych efektów. Badanie magnetyczno-proszkowe dedykowane jest do kontrolowania niestopowych i niskostopowych.
Badania ultradźwiękowe UT Szczecin
Badania ultradźwiękowe są zaliczane do badań nieniszczących, cechują się umiejętnością wykrywania nieciągłości wewnętrznej. Charakteryzują się emisją fali ultradźwiękowej w dany materiał. Wówczas część wiązki, która jest odbita od materiału, powraca do głowicy badawczej, a następnie jest przetwarzana i zostaje zamieniana w impuls świetlny wyświetlony na ekranie defektoskopu. Badanie UT umożliwia wykrycie każdego defektu na badanym materiale (pęknięcia, przyklejenie, pęcherze, a także wtrącenia). Największą skuteczność wykazuje w weryfikowaniu niezgodności płaskich. Jest to metoda polecana w szczególności do wyrobów metalowych, nadaje się również do badania tworzyw sztucznych np polietylenu. Ultradźwięki pozwalają na szybkie uzyskanie efektów w przeciwieństwie do badań radiograficznych. Polecane są także w przypadku materiałów, które mają dużą grubość. Należy także pamiętać, że wbrew panującym mitom, wiązka ultradźwiękowa nie wykazuje szkodliwego działania na ludzki organizm.
Badanie radiograficzne RT Szczecin
Badania radiograficzne są jedną z kluczowych metod umożliwiających wykrycie nieprawidłowości, które opierają się na przerwaniu ciągłości materiałowych. Badania radiograficzne także zaliczane są do badań nieniszczących, które posiadają najwyższą wiarygodność. Radiografia przemysłowa znalazła zastosowanie we wszystkich procesach produkcyjnych urządzeń ciśnieniowych (wytwarzanie, eksploatacja, remont). Polecana jest do monitorowania rurociągów, ale także do innych sektorów przemysłowych, tj. połączenia spawane i lutowane, odlewów, a także odkuwek. Najlepsze rezultaty uzyskiwane są przy monitorowaniu jakości elementów, które posiadają niewielką i średnią grubość. Badanie radiograficzne można wykonać na metalach i materiałach syntetycznych. Największą zaletą badań radiograficznych jest uzyskanie jednoznacznej interpretacji uzyskanych wyników.
Badanie termowizyjne TT Szczecin
Badania termowizyjne cechują się umiejętnością wykrywania promieniowania podczerwonego, które następnie jest przekonwertowywane przez specjalną kamerę. Rezultatem jest obraz cieplny. Badanie termowizyjne znajduje zastosowanie w przypadku wykrywania nawet najmniejszych różnic temperatur przy występowaniu nawet delikatnych nieprawidłowości. Efekty przeprowadzonego badania niejednokrotnie wskazywało zaskakujący wynik. Nadzwyczajna czułość tego badania sprawiła, że termowizja cieszy się szeregiem zastosowania w wielu dziedzinach. W szczególności bazują na nim poszczególne dziedziny inżynieryjne z całkowicie różnych branż. Termowizja sprawdza się rewelacyjnie w budownictwie, elektronice, energetyce, chłodnictwie, przemyśle, a także weterynarii. Szereg zastosowań badań termowizyjnych ulega nieustannemu rozszerzeniu. Coraz powszechniejsze jest jej stosowanie w przypadku określaniu ciągłości izolacji budynku, a także przy jakości posiadanej stolarki okiennej. Termowizja jest kluczowa także przy weryfikowaniu poprawności stanu instancji elektrycznej. Badanie termowizyjne jest także nadzwyczaj pomocne podczas lokalizowania wycieku.
Każde z tych badań jest przeprowadzone przy zachowaniu wszystkich obowiązujących zasad czego gwarantem są uznania i certyfikaty dla laboratorium.. Wykorzystywane są do tego także jak najlepszej jakości sprzęt, posiadający specjalne atesty. Ponadto, osoba wykonująca badanie posiada doświadczenie i wiedzę potwierdzone osobistym certyfikatem, co w połączeniu daje gwarancję uzyskania najbardziej wiarygodnego i niepodważalnego wyniku.